The Crest of the Commonwealth of Australia Treasury Portfolio Ministers
Picture of Mark Arbib

Mark Arbib

Assistant Treasurer

14 December 2011 - 5 March 2012

Biography

Senator for New South Wales, Australian Labor Party

Mark Arbib was elected Senator for New South Wales at the 2007 Federal Election and commenced his term on 1 July 2008.

Mark was appointed Assistant Treasurer, Minister for Small Business and Minister for Sport in December 2011.

Mark previously served as Minister for Indigenous Employment and Economic Development, Minister for Social Housing and Homelessness,

Minister for Employment Participation and Minister Assisting the Prime Minister for Government Service Delivery.

Mark has a Masters of Arts in Political Science and Economic History from the University of NSW.

He is 40 years old, married with two daughters and lives in Sydney.

Parliamentary Service

Elected to the Senate for New South Wales 2007 (term began 1.7.2008).

Ministerial Appointments

Assistant Treasurer from 14.12.11.
Minister for Small Business from 14.12.11.
Minister for Sport from 14.9.10.
Minister for Social Housing and Homelessness from 14.9.10 to 14.12.11.
Minister for Indigenous Employment and Economic Development from 14.9.10 to 14.12.11.
Minister for Employment Participation from 9.6.09 to 14.9.10.
Minister Assisting the Prime Minister on Government Service Delivery from 9.6.09 to 14.9.10.
Parliamentary Secretary for Government Service Delivery from 25.2.09 to 9.6.09.

Committee Service

Senate Standing: Education, Employment and Workplace Relations from 1.7.08 to 10.3.09.
Joint Statutory: Corporations and Financial Services from 1.7.08 to 10.3.09.
Joint Standing: Foreign Affairs, Defence and Trade from 1.7.08 to 10.3.09.

Conferences, Delegations and Visits

Official visits to USA, April 2010; India, September-October 2010; Switzerland and UK, November-December 2010; Switzerland and Italy, February-March 2011; Singapore, July 2011.

Parliamentary Party Positions

Manager of Opposition Business in the Senate from 14.12.11.

Party Positions

President, Young Labor (NSW) 1995-96.
Member, ALP National Executive from 2004.
Member, ALP National Executive Committee from 2007. (see also Occupations below).

Personal

Born 9.11.1971, Chippendale, NSW.
Married.

Qualifications and Occupation before entering Federal Parliament

MA (UNSW).
Metal trades assistant 1990-91.
Beach inspector 1992.
Official, Transport Workers' Union 1993-95.
State Organiser, ALP (NSW) 1996-99.
Assistant General Secretary, ALP (NSW) 1999-2004.
General Secretary, ALP (NSW) 2004-07.
Business Development, Bell Potter Securities 2008.