The Crest of the Commonwealth of Australia Treasury Portfolio Ministers
Picture of Rod Kemp

Rod Kemp

Assistant Treasurer

14 October 1996 - 25 November 2001

Biography

Senator for Victoria

Liberal Party of Australia

Parliamentary service

Elected to the Senate for Victoria 1990 (term began 1.7.1990), 1996 and 2001.

Ministerial appointments

Parliamentary Secretary to the Minister for Social Security from 11.3.96 to 14.10.96.

Assistant Treasurer from 14.10.96 to 26.11.01.

Personal

Born 21.12.1944, Melbourne, Vic.

Married.

Qualifications and occupation before entering federal Parliament

BComm (Melb).

Director, Institute of Public Affairs 1982-89.